Polskie zamki
Aktualizacja 2024-05-11
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Sławkowie

  

Legendy
Wzmianki
blankMusisz być zalogowany/a
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


pLokalizacja zamku na mapie Polskiierwsza wzmianka o zamku w Sławkowie pochodzi z około 1289 roku. Henryk IV Probus podczas wyprawy na Kraków zajmuje zamki w Sławkowie i Pieskowej Skale. Zamki te oddał książę w zarząd burgrabiemu Henrykowi z Woszowa. W roku 1291 oba zamki nadane zostały królowi Czech Wacławowi II jako lenno.
W tym okresie zamek i miasto będące własnością biskupa krakowskiego Jana Muskaty stały się głównym wsparciem dla Czechów w alce o tron krakowski z księciem Władysławem Łokietkiem.
W 1309 roku zamek znajdował się w rękach Władysława Łokietka. W roku 1327 zamek zajęły wojska czeskie Jana Luksemburskiego.
Interwencja króla Węgier Karola Roberta, sojusznika Łokietka, spowodowała wycofanie się wojsk czeskich. Papież Jan XXII w 1328 roku nakazał wycofanie wojsk węgierskich ze Sławkowa.
Kolejna interwencja papieska 
Zamek w Sławkowie
Widok od południowego-zachodu, fot. ZeroJeden, VI 2000
spowodowała, iż zamek i miasto zostały zwrócone jego właścicielom biskupom krakowskim.
W roku 1337 na zamku rezydował biskup krakowski Jan Grot. W 1433-1434 dwa najazdy husyckie spowodowały uszkodzenie zamku.
W 1455 roku zamek zostaje zniszczony przez oddziały zaciężne Morawianina Jerzego Stosza z Olbrachtowic oraz Mikołaja Świeborowskiego.
W wieku XVI od strony zachodniej poza fosą wybudowano nowy dwór biskupów krakowskich. Stary zamek uległ całkowitej ruinacji. Jego relikty odsłonięto w wyniku prac archeologicznych w latach 1982-1994.
Pierwotny zamek zbudowany przez biskupa krakowskiego Pawła z Przymankowa w drugiej połowie XIII wieku (między 1280, a 1283) miał rzut nieregularnego prostokąta o wymiarach w przybliżeniu 120 x 100 m. Grube mury obwodowe wzmocnione były basztami łupinowymi. Zamek nie został jednak ukończony. Jedną z baszt łupinowych (wschodnią) zamieniono na wieżę mieszkalno-obronną (druga połowa XIII wieku), którą otoczono siedmiometrową fosą i parkanem. Na początku XIV wieku za czasów biskupa Muskaty zamek zostaje rozbudowany o klatkę 
Zamek w Sławkowie
fot. ZeroJeden, VI 2000
schodową, dostawioną do wieży oraz budynek bramny. Całość została otoczona wałem ziemnym, przykrywającym pierwotne mury.
Do dziś zachowały się wzorowo zakonserwowane mury przyziemia wieży mieszkalnej wraz z tajnym przejściem, tzw. "wycieczką".
Zamek w Sławkowie - Plan zamku według Jacka Pierzaka 'Wyniki najnowszych badań nad zamkiem biskupów krakowskich w Sławkowie, woj. Katowice' Zamek w Sławkowie - Widok od południowego-zachodu, fot. ZeroJeden, VI 2000 Zamek w Sławkowie - Widok z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, V 2020 Zamek w Sławkowie - Widok z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, V 2020 Zamek w Sławkowie - Widok z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, V 2020 Zamek w Sławkowie - fot. ZeroJeden, VI 2000 Zamek w Sławkowie - fot. ZeroJeden, VI 2000 Zamek w Sławkowie - fot. ZeroJeden, VI 2000 Zamek w Sławkowie - Widok od południowego-zachodu, fot. ZeroJeden, VI 2000 Zamek w Sławkowie - Widok z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, V 2020 Zamek w Sławkowie - Widok z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, V 2020 Zamek w Sławkowie - Widok z lotu ptaka, fot. ZeroJeden, V 2020





Pokaż na mapie